Pokladanie laminátových podláh

Kladenie laminátovej podlahy Snap-Together – Sprievodca

Na rozdiel od parketových podláh, neexistuje dôvod, prečo by ste si sami nemohli nainštalovať laminátové podlahy. A keďže KRONOTEX sú podlahy založené na systéme Snap-Together, je to celkom jednoduché aj pre neskúsených domácich majstrov. Dosky využívajú jednoduchý systém s jazýčkami a drážkami, ktorý vám umožní zaklapnúť jednotlivé diely dohromady bez potreby špeciálnych znalostí alebo náradia. Avšak, na dosiahnutie optimálneho výsledku je dôležité dodržiavať niekoľko základných pravidiel pred a po inštalácii.

Vhodné podklady pre laminátovú podlahu Snap-Together

Podklad musí byť suchý, rovný, pevný a čistý. Menšie nerovnosti je možno upraviť tým, že sa na povrch uloží podložka. Nerovnosti, ktoré sú vyššie viac ako 3 mm by mali byť  upravené pieskovaním, zbrúsením alebo nanesením výplne.

Vhodné typy podkladu:

 • Staré drevo, lepené PVC, suché keramické podlahy a linoleum
 • Cementový poter (so zvyškovou vlhkosťou najviac 2,0 %),
 • Anhydritové samonivelačné potery (s maximálnou zvyškovou vlhkosťou 0,3 %),
 • Magnezitové podlahy (so zvyškovou vlhkosťou nie viac ako 3,0 %)

Ak chcete klásť laminátovú podlahu Snap-Together na poter, nechajte si podlahárom skontrolovať zvyškovú vlhkosť. Laminátová podlaha nie je vhodná do mokrých alebo vlhkých priestorov ako sú kúpeľne, práčovne, sauny a taktiež by nemala byť položená na koberci alebo xylolite. Ak chcete položiť laminátovú podlahu Snap-Together na podlahové kúrenie, kliknite, prosím, sem

Príprava na ukladanie

Neopierajte laminátové dosky Snap-Together o múr. Môže to spôsobiť ich ohnutie, ktoré by zabránilo, aby do seba zapadali správne. Ak chcete zabrániť poškodeniu a deformácii, jednoducho ich položte vodorovne dolu na zem.

Pred ukladaním, aklimatizujte laminátové podlahy SWISS KRONO ponechaním neotvorených balíčkov po dobu najmenej 48 hodín v miestnosti, kde bude nainštalovaná podlaha. Zabráni sa tým deformáciám a ohnutiam.

Pred ukladaním laminátových dosiek SWISS KRONO ich skontrolujte ešte raz, aby ste sa uistili, že sú nepoškodené a majú správnu veľkosť a identický vzhľad pri pohľade za denného svetla na ploche, kde budú inštalované. Ak by ste si všimli nejaké závady, prečítajte si informácie vytlačené na zadnej strane a informujte o závadách svojho predajcu produktov SWISS KRONO. Neinštalujte dosky s mechanickými alebo vizuálnymi závadami, pretože ich záruka by stratila platnosť.

Základné pravidlá na kladenie laminátových podláh Snap-Together

Dosky ukladajte pri teplote najmenej 18 °C, teplote podlahy najmenej 15 °C a relatívnej vlhkosti vzduchu medzi 50% až 60%. Tieto podmienky by mali taktiež pretrvávať aj počas prvých troch dní po inštalácii. Počas inštalácie nechávajte okná a dvere do miestnosti zatvorené.

 1. Laminátové podlahy vyzerajú najlepšie, ak sú dosky uložené rovnobežne s hlavným zdrojom svetla.
 2. Pred začatím ukladania vypočítajte šírku posledného radu dosiek. Ten by nemal byť menší, ako 5 cm. Podľa rozmeru bude nutné zodpovedajúcim spôsobom skrátiť prvý rad.
 3. Laminátové podlahy SWISS KRONO Snap-Together sú určené na ukladanie zaklápaním. Inými slovami, nemali by byť na povrch prilepené, pribité alebo inak pripevnené. Tým, že je drevo hygroskopické, laminát dýcha a pracuje, preto je inštalácia formou ukladania dôležitá. Akékoľvek malé rozdiely vo výške medzi doskami iba pridajú na realistickom vzhľade dreva.
 4. Soklové lišty fixujte o steny, nie o zem!
 5. Postupujte, prosím, presne podľa inštalačných pokynov. V prípade, že podlaha je nesprávne nainštalovaná, záruka stratí platnosť. Ak by nastali nejaké problémy, zastavte prácu a ihneď kontaktujte svojho predajcu.

Postup inštalácie laminátovej podlahy krok za krokom

Po tom, čo ste sa uistili, že podklad je vhodný a laminátové dosky sa aklimatizovali v miestnosti po dobu najmenej 48 hodín, môžete pokračovať v inštalácii:

 1. Ak chcete ukladať podlahy na poter, najprv musíte uložiť hydroizolačnú membránu. Membránu ukladajte pomaly, rovnobežne s laminátovými doskami. Pri stenách by membrána mala vyčnievať do výšky cca 10 cm. Membrány prekryte cez seba v šírke asi 20 cm a prilepte pevne k sebe, aby sa zabránilo prenikaniu vlhkosti.
 2. Ďalším krokom je uloženie akustickej podložky. Jej vrstvy ukladajte pod uhlom 90 ° k smeru, ktorým budú uložené laminátové dosky a prichyťte ich k sebe lepiacou páskou.
 3. Uložte prvý rad laminátovej podlahy. Začnite v rohu miestnosti a ukladajte dosky tak, aby bežali paralelne k oknu alebo inému zdroju svetla. Ukladajte dosky na dĺžku, pozdĺž steny s medzerou širokou 10 až 15 mm a zaklapnite krátke strany dohromady. Na spomínané medzery vám dobre pomôžu drevené kliny. Je veľmi pravdepodobné, že budete musieť skrátiť poslednú dosku v rade. Použite na to kotúčovú pílu, priamočiaru pílu alebo špeciálnu frézu na laminát. Posledný kus však nesmie byť kratší ako 40 cm. Vzhľadom na to bude možno nevyhnutné skrátiť prvú dosku (uistite sa, že jej dĺžka je taktiež minimálne 40 cm ).
 4. Začnite ukladať druhý rad s dielom, ktorý sa zvýšil z prvého. Stačí ho vložiť do viditeľnej hrany dosky z prvého radu. Mierne ho skloňte nahor (v uhle asi 12 °), a potom ho stlačte nadol, kým nebudete počuť zaklapnutie, čo znamená, že je na správnom mieste.

 VLA-Grafik-NEU-beschn_1.jpg VLA-Grafik-NEU-beschn_2.jpg VLA-Grafik-NEU-beschn_3.jpg VLA-Grafik-NEU-beschn_4.jpg

 1. Posledný rad laminátovej podlahy bude pravdepodobne príliš široký, takže bude nutné zrezať ho. Nezabudnite nechať dostatočnú medzeru pozdĺž steny.
 2. Predtým, než pripevníte soklovú lištu, rezákom orežte prebytočnú membránu. Najlepšie je soklové lišty orezať na mieru s pokosovou pílou.
 3. Prechodové lišty namontujete medzi rôzne podlahy dvoch priľahlých miestností. V závislosti od typu, ich musíte prilepiť alebo priskrutkovať.

SWISS KRONO zhrnula najdôležitejšie body inštalácie v kontrolnom zozname

Špeciálne situácie pri inštalácií

 1. Rúry kúrenia alebo prah medzi izbami

10_C2CFL16.jpgV miestach, kde rúry kúrenia alebo prah vyčnievajú z podlahy, najprv narežte dosku na správnu dĺžku, potom ju položte vedľa miesta, kde ju budete ukladať a pomocou pravítka alebo metra označte na doske, kde budú musieť byť otvory a vyrežte ich. Aj tu nezabudnite nechať 10 mm medzeru na všetkých stranách. Dosku narežte šikmo (rez v uhle asi 45 °) cez otvory. Zväčší sa tým povrchová plocha na lepenie. Naneste D3 lepidlo na jeden kus a pevne ho pripojte na ďalší, nachádzajúci sa za vykurovacími rúrami alebo iným prvkom.

 1. Drevené rámy

10_C2CFL15.jpgDrevené zárubne by sa mali skrátiť. Položte dosku vedľa rámu so vzorom smerom nadol. Použite vhodnú pílu a rám skráťte tak, aby ste pod neho zasunuli dosku so vzorom smerom nahor. Pri oceľových rámoch dverí musíte podľa ich tvaru zrezať dosku.

 

 1. Dilatačné škáry vo veľkých miestnostiach

10_C2CFL3.jpgV miestnostiach, ktoré merajú viac ako 12 m v smere rovnobežnom s doskami a/alebo 8  metrov kolmo na nich, je tiež potrebné nechať dilatačné škáry aj v strede miestnosti. To platí aj pre vchody, oblúky (bezdverové prechody medzi izbami), vystupujúce murivo a izby so zložitým pôdorysom. Odporúčame odstrániť jazýčky na okrajoch dosiek pozdĺž dilatačných škár, aby ste zaistili dostatočný priestor na rozpínanie.

Lepenie laminátovej podlahy Snap-Together

SWISS KRONO podlahy môžu byť na podklad taktiež prilepené. Kroky pri lepení závisia od druhu podkladu. Je možné, že podklad budete musieť vyrovnať brúsením alebo výplňou. Ak sú výškové rozdiely väčšie ako 2 mm, vyrovnajte ich tak, aby neboli väčšie ako 1mm.

Uistite sa, že podklad je úplne suchý, rovný, pevný a čistý. Existujúce dilatačné kliny nechajte na rovnakých miestach a vyrovnajte podľa nich podlahy. Na lepenie použite polyuretánové (PU) lepidlo. Vprípade nejasností alebo problémov sa obráťte na profesionálneho podlahára.

Dôležité: SWISSK RONO podlahy nelepte na podlahové kúrenie. Došlo by k strate záruky.

Najdôležitejšie novinky priamo na váš email

Získajte zaujímavé informácie vždy medzi prvými

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.